Praca opiekunki do osób starszych może sprawiać wrażenie łatwej i bezstresowej. Jeśli mierzysz się z własnymi myślami, a w twojej głowie ciągle pojawiają się opcje „za” i „przeciw”, powinieneś zapoznać się z naszym artykułem. Decydując się na pracę w opiece, musimy być świadomi wyzwań, jakie mogą nas spotkać.
W tym zawodzie może znaleźć się tyle samo pięknych chwil, jak i tych, które mogą przysłonić nam słońce. Z jakimi wyzwaniami musimy się zmierzyć i co nas czeka podczas opieki nad seniorem?
Na skróty:
- 1. Zadania opiekunki osoby starszej
- 2. Problemy z komunikacją z podopiecznym
- 3. Śmierć podopiecznego
Zadania opiekunki osoby starszej
Z pewnością pierwszym wyzwaniem, z jakim przyjdzie nam się zmierzyć, będzie opuszczenie kraju i wyjazd za granice. W pierwszej chwili z pewnością poczujemy niepewność, smutek, a także lęk przed nowym miejscem. Niepotrzebnie! Praktycznie każdy, kto decyduje się na pracę za granica, wraca do niej systematycznie, szukając nowej przygody.
Praca opiekunki osób starszych niewątpliwie sprawdzi się u osób niebojących się nowych wyzwań. Decydując się na taką pracę, musimy być przygotowani do wielkich zmian, które czekają na nas od samego początku. Musimy również wiedzieć, że czeka nas wiele obowiązków, jakie przyjdzie nam przejąć podczas wizyty u podopiecznego.
Jakie są zadania opiekunki osoby starszej? Główną rolą opiekuna jest wspieranie rodziny oraz podopiecznego w codziennych obowiązkach. Na te czynności składa się wiele obowiązków zarówno tych łatwych, jak i takich, które znacznie nas pochłoną. Opiekun musi być odpowiedzialny za prowadzenie domu, gotowanie, robienie zakupów, pranie i sprzątanie.
Nie rzadko powierza się mu również kontrolę nad finansami oraz obowiązki związane z opłacaniem rachunków. Bardzo ważną rolą opiekuna, jest nawiązanie bliskich relacji z podopiecznym. Seniorom potrzeba bezpieczeństwa, troski, spędzania czasu z nimi oraz możliwości dzielenia się radością. Wszystkie obowiązki, określane są w umowie i zależne są głównie od stanu zdrowia podopiecznego.
Pracując z seniorami, należy wykazywać się poszczególnymi cechami. Każdy opiekun, pojawiający się w domu seniora, uznawany jest za obcą osobę. To nie jest łatwe ani z punktu widzenia opiekuna, ani z perspektywy samej osoby starszej. Żeby poradzić sobie z tym problemem, z podopiecznym tworzy się relację, należy pamiętać, że proces ten wcale nie jest tak szybki, jak mogłoby się wydawać.
Opiekun musi cechować się cierpliwością oraz darem przekonywania. Musi zapewnić drugą osobę, że może ona czuć się bezpiecznie i ma w nas wsparcie. Musimy wiedzieć, czy jest empatia i w odpowiednich momentach potrafić z niej skorzystać.
Problemy z komunikacją z podopiecznym
Problem z komunikacją z podopiecznym może przytrafić się każdemu z opiekunów. Przez wiele dni, możemy nie znaleźć wspólnego języka z seniorem, nawet gdy posiadamy wieloletnie doświadczenie. W jaki sposób porozumiewać się z podopiecznym, aby unikać wszelkich sporów oraz nieporozumień? Komunikacja międzyludzka dzieli się na dwa rodzaje, niewerbalne oraz werbalne.
Werbalne charakteryzują się słowem i powiązane są z naszymi uczuciami, myślami oraz intencjami. Informacje werbalne przekazuje się za pomocą pisma bądź mowy, a niewerbalne poprzez mimikę i gesty. W celu poprawienia swojej relacji z podopiecznym należy dobierać je w taki sposób, aby nie urazić drugiej osoby. W tym przypadku liczy się poprawne formułowanie zdań, umiejętność słuchania i życzliwość oraz empatia.
Śmierć podopiecznego
Śmierć podopiecznego, niezależnie od czasu, jaki zdążyliśmy z nim przeżyć, zawsze jest ciężkim doświadczeniem. W takich sytuacjach niełatwo jest zachować trzeźwe myślenie i nie do końca wiemy, co należy zrobić. W oczach wielu, podopieczny był jedynie obcą osoba, nad którą sprawowaliśmy opiekę.
Dla nas rzeczywistość jest zupełnie inna, swoją pracę wykonywaliśmy w pełni zaangażowani, oddaliśmy jej wiele serca i przyzwyczailiśmy się do obecności podopiecznego. Z jednej strony wiemy, że śmierć jest rzeczą nieuniknioną, ale w podświadomości czujemy, wielki smutek. Aby pomóc sobie w tych trudnych chwilach, warto powrócić do miejsca zamieszkania, aby w gronie bliskich i znajomych przetrwać ten czas.