Wycieczka dla osoby starszej – jak ją zorganizować?

0
2908
Wycieczka dla osoby starszej

Seniorzy są coraz to liczniejszą grupą turystów, którzy nie tylko korzystają z usług biura podróży, ale również decydują się na wyjazd indywidualny.

Wybór miejsca na wyjazd

Jest to niezwykle istotny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę podczas organizowaniu wyjazdu dla starszej osoby. Trzeba pamiętać, że seniorzy znacznie bardziej odczuwają skutki związane ze zmianą klimatu, aniżeli osoby młode. Znacznie bardziej męczące są dla seniorów na przykład upały, z tego też powodu należy sprawdzić, jakie są temperatury w miejscu, gdzie ma zamiar wybrać się starsza osoba. Co więcej, seniorzy mają także słabszy układ odpornościowy.

Dlatego też należy wziąć pod uwagę, że ciągłe przejścia pomiędzy pomieszczeniami klimatyzowanymi a upałem, jaki panuje na zewnątrz mogą przyczynić się do pojawienia się przeziębień u osób starszych. Należy także pamiętać o tym, iż z pewnością nie każdemu seniorowi będzie służył klimat górski bądź też morski, gdyż jest on silnie bodźcowy. Istotne znaczenie, poza wymienionym już klimatem ma również pora roku, należy więc przemyśleć także termin wyjazdu. Warto dodać, że przed zaplanowanym wyjazdu osoba starsza powinna udać się do lekarza i skonsultować z nim swoje plany na temat wyjazdu.

Przygotowanie seniora do wyjazdu

Kolejną ważną rzeczą jest ubezpieczeniu podróżne (nazywane także turystycznym). Zwróćmy uwagę, żeby obejmowało ono także doraźną pomoc medyczną poza granicami Polski (jeżeli senior wybiera się za granicę). Trzeba także pamiętać, aby wcześniej zapisać adresy najbliższych placówek medycznych.

Seniorzy, którzy biorą leki, muszą pamiętać o zabraniu ich wystarczającej ilości – tak aby spokojnie wystarczyły na cały wyjazd. Co ważne, przed podróżą należy sprawdzić, czy określony lek został dopuszczony do użytku danym państwie, gdyż w innym wypadku może on zostać skonfiskowany. W przypadku, kiedy stosowany przez seniora lek nie został dopuszczony do użytku, należy poprosić przed wyjazdem lekarza o wypisanie zamiennika.

Odległości do pokonania

Ważne jest także to, jakie odległości będzie musiał pokonywać senior w czasie swojego pobytu. Jako przykładem możemy podać odległość od plaży. Trzeba wziąć pod uwagę stan zdrowia oraz kondycję seniora, ponieważ dla niektórych pokonanie nawet kilkuset metrów może być sporym wyzwaniem. Jeśli senior ma zamiar wyjechać w góry, W przypadku gór, należy sprawdzić, na jakiej wysokości odnośnie innych punktów umieszczony jest określony ośrodek.

Może się bowiem okazać, że jest on zlokalizowany wyżej aniżeli miasteczko. W takim wypadku wyjścia oraz powroty do hotelu bądź też ośrodka mogą być dla starszej osoby sporym problemem. Czasami w ofercie jest informacja na przykład o nieodpłatnym korzystaniu z basenu, jednakże należy sprawdzić, czy basen umieszczony jest na terenie danego ośrodka, a jeżeli nie, to w jakiej znajduje się on odległości od ośrodka.

Wybór obiektu oraz zakwaterowania

Pamiętajmy, że podczas wybierania określonego obiekt, w którym senior planuje swój pobyt, należałoby dowiedzieć się, jakie znajdują się udogodnienia w pokojach. W przypadku osób niepełnosprawnych, koniecznie trzeba upewnić się, czy dany obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Zwróćmy uwagę, że różnego rodzaju udogodnienia, jak na przykład winda, która umożliwia wjazd na wyższe piętra, przydadzą się nie tylko w przypadku osób niepełnosprawnych, lecz także w przypadku seniorów, których kondycja nie należy do najlepszych.

Należy także zorientować się odnośnie wspomnianego już wyposażenia pokoju oraz zorientować się, czy dostępne są wszelkie udogodnienia, których oczekuje senior (czasami może to być na przykład zwykły czajnik). Co więcej, wybierając się na wyjazd za granicę, powinniśmy wiedzieć, że oznaczenie tamtejszych gwiazdek hotelowych wcale nie musi pokrywać się z gwiazdkami polskimi bądź europejskimi. Warto więc dokładnie zaznajomić się ze specyfikacją danego hotelu, gdyż w przeciwnym wypadku możemy wrócić w wyjazdu rozczarowani.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.