Praca opiekuna osób starszych – jak wygląda po godzinach?

0
2060
Praca opiekuna osób starszych - jak wygląda po godzinach

Praca opiekuna osób starszych jest wymagająca i tak jak we wszystkich innych branżach, w tej również należy się odpoczynek. Każdy potrzebuje chwili wytchnienia od codziennych obowiązków, pobycia w samotności oraz wyciszenia. Jak wygląda kwestia odpoczynku w branży opiekuńczej? Co dzieje się po godzinach i czy wolny czas jest wystarczający?

Na skróty:

Ile godzin pracuję opiekunka osoby starszej?

Dla opiekunek czas wolny to okres, w którym odrywają się od swoich codziennych obowiązków i mogą przeznaczyć go na swoje prywatne czynności. W tym wypadku nie chodzi o kilka wolnych minut na obejrzenie telewizji czy przeczytanie książki, ale taż o aktywność wykonywaną poza domem, w którym pracuję. W czasie wolnym opiekun ma prawo wyjść do kina, wybrać się na basen lub spotkać ze znajomym.

Nie jest w tym czasie zobowiązana do wykonywania żadnych obowiązków, które mogłyby zaburzyć jej czas wolny. Ta zasada dotyczy również sytuacji, w której opiekunka osoby starszej pozostaje w domu. Nikt ani nic nie może zakłócić jej spokoju, a podopiecznym powinna zajmować się inna osoba. Czasem wolnym nie można określać sytuacji, w których opiekun jest w pobliżu podopiecznego, w razie, gdyby był mu do czegoś potrzebny.

Czytaj również: https://nursecare24.pl/2020/02/16/co-warto-wiedziec-o-pracy-za-granica/

Niestety ze strony rodziny podopiecznego, czas wolny może obrać całkiem inne znaczenia. Nie rozumieją oni faktu, że opiekun ma możliwość wyjścia, bez narzuconych mu obowiązków, jak na przykład wyjście po zakupy. Bardzo często takie sytuację przyjmują znaczenie, odpoczynku opiekuna. Dla kolejnej z rodzin chwilą wolna może być czytanie bądź oglądanie telewizji w towarzystwie podopiecznego.

Ile godzin pracuje opiekunka osoby starszej? Czasem zdarza się, że opieka trwa nawet całą dobę. Opiekun musi wstawać w nocy i pomagać seniorowi, w przedostaniu się do łazienki. W takich chwilach ma nadzieje na, chociaż chwilową regenerację w ciągu dnia.

Istnieją również sytuację, w których rodziny podopiecznego, próbują na własną rękę zorganizować czas opiekunowi. Oczywiście wszystko dzieje się za sprawą dobrej woli, ale zazwyczaj przyjmuję to znacznie inną formę. Rodzina nie bierze pod uwagę opinii opiekuna, ani też nie przejmuję się jego potrzebami.

Naturalne jest bowiem to, że mamy prawo do decydowania o tym, jak spędzimy nasz czas wolny. Czasem odpoczynek opiekunki osoby starszej jest lepszy w zacisznym pokoju niż udział w rodzinnych wycieczkach.

Opiekunka osoby starszej po godzinach

Bardzo często opiekunka po godzinach, zajmuje się swoim podopiecznym. Jej czas wolny wliczany jest w spożywane posiłki, wspólne spacery bądź też wyjście do lekarza. Niestety tę kwestię należy szczegółowo omówić z pracodawcą oraz porozumieć się z rodziną. Warto zaznaczyć, że oczekujemy w ciągu dnia określonej ilości czasu, na to, aby zregenerować swoje siły.

Należy również podkreślić, że w tym czasie nie jesteśmy do niczego zobowiązani, a opiekę nad podopiecznym powinna przejąć inna osoba. Możemy ustalić, że będzie to moment, w którym u podopiecznego znajduję się pielęgniarka, lekarz lub inny członek rodziny.

Odpoczynek i regeneracja

Niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy, najważniejsza jest regeneracja swoich sił. Zdrowie opiekunki osoby starszej ma kluczowe znaczenie w tej kwestii i to właśnie od zdrowia zależy jakość oferowanych od niej usług. Nie może pozwolić sobie na brak odpowiedniej ilości snu oraz przepracowanie.

Odpoczynek opiekunki osoby starszej jest tak samo obowiązkowy, jak przy wykonywaniu innej pracy. Każdy opiekun powinien mieć czas tylko dla siebie, w którym może wyjść na spacer, rozerwać się lub porozmawiać z rodziną. Należy również zaznaczyć, że przerwa ta powinna być pozbawiona odpowiedzialności za podopiecznego. Możemy bez skrupułów opuścić dom i udać się, gdzie tylko nogi nas poniosą lub po prostu odespać zarwane noce, w swoim pokoju.

Należy ustalać takie kwestie z pracodawcą, aby zapewnić sobie regularne odpoczynki, czy wolne dni. Zdarza się, że opiekun osób starszych posiada dla siebie całe popołudnia, gdy rodzina podopiecznego powróci do domu i przejmie opiekę nad podopiecznym.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.