Jak wygląda proces rekrutacji opiekunek osób starszych?

0
1539
Jak wygląda proces rekrutacji opiekunek osób starszych

Osoby zastanawiające się nad podjęciem pracy w charakterze opiekunki osoby starszej często szukają informacji jakie kwalifikacje powinien posiadać kandydat. Nie liczą się w tym przypadku tyle kwalifikacje, co predyspozycje, choć i kwalifikacje nie są bez znaczenia. Pod terminem “predyspozycje” rozumieć będziemy cechy osobowości, jakie pozwalają na rzetelne wykonywanie pracy opiekunki oraz radzenie sobie ze stresem, jaki niosą obowiązki.

Do cech tych zaliczymy odpowiedzialność, uczciwość, wrażliwość i empatię na cierpienie drugiego człowieka, cierpliwość, sympatię do ludzi. Kwalifikacjami też warto się zainteresować chcąc ubiegać się o pracę w tym zawodzie, a jakie powinny być to kwalifikacje- o tym w niniejszym artykule.

Na skróty:

Praca jako opiekun osób starszych – jakie kwalifikacje trzeba posiadać?

Z biegiem czasu i naszej kariery zawodowej stajemy niejednokrotnie przed wyzwaniami i oczekujemy zmian. Takimi zmianami jest m.in. chęć przebranżowienia się i przekwalifikowania, np. by zyskać zawód opiekuna osoby starszej. Decydują się na to głównie panie. W rozlicznych szkołach policealnych można wykształcić się w zawodzie opiekuna osoby starszej. Kształcenie to zakończone jest egzaminem oraz uzyskaniem dyplomu zawodowego.

Kształcenie w tym zawodzie jest kształceniem dość multidyscyplinarnym, w którym znajdziemy wiele zagadnień z zakresu psychologii, metodyki pracy, pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego oraz fizjoterapii. Osoba, która ukończy takie kształcenie powinna bez trudu radzić sobie z osobą starszą na wiele płaszczyznach jej życia- od pomocy w codziennych czynnościach, przez podstawową pomoc medyczną w nagłych wypadkach, po rozpoznawanie i wypełnianie odpowiednimi działaniami strefy społeczno- rodzinnej podopiecznego.

Osoba wykształcona w zawodzie potrafi dobierać techniki i metody postępowania z seniorem na każdej z tych płaszczyzn życia. Kształcenie teoretyczne jest uzupełnione praktyką, którą uczący się odbywają np. w domach opieki. Warto postarać się o dyplom zawodowy, gdyż bardzo często jest to podstawa do większych zarobków- tak w kraju jak i za granicą.

Drugą ważną kwalifikacją dla kandydata na opiekuna osoby starszej są umiejętności językowe- w sytuacji, gdy kandydat ubiega się o pracę poza granicami kraju. Agencje zatrudniające chętniej przyjmują osoby z minimum komunikatywną znajomością języka. Im wyższe umiejętności językowe, tym śmielej można rozmawiać z pracodawcą o atrakcyjnym wynagrodzeniu.

Jak wygląda rekrutacja na opiekuna osób starszych?

Najbardziej pewnym sposobem na zdobycie dobrej i legalnej pracy w zawodzie opiekuna jest współpraca z agencją zatrudnienia. W Internecie znaleźć można setki ofert proponowanych przez poszczególne agencje. Wszystko zaczyna się od wyboru ciekawej oferty oraz wysłania swojego CV.

Agencje zwracają uwagę na dotychczasowe doświadczenie kandydata (może to być nawet opieka nad starszym członkiem rodziny) oraz na umiejętności językowe. Jeżeli nasza aplikacja odpowiada pracodawcy, umawiani zostajemy na rozmowę kwalifikacyjną. Trzeba być świadomym, iż kilka pytań może zostać zadane w języku obcym, by agencja mogła zweryfikować nasze umiejętności.

Agencję interesuje także nasza dyspozycyjność- ma to wpływ na to jaka oferta będzie idealna dla zaproponowania jej kandydatowi.

Kurs dla opiekuna osób starszych

Kurs opiekuna osoby starszej można odbyć w wielu placówkach edukacyjnych na terenie całego kraju. Kurs ten kończy się uzyskaniem kwalifikacji zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO.

Kurs opiekuna pozwala na podjęcie legalnej pracy w takich placówkach jak domy opieki, hospicja, placówki opieki paliatywnej, domy samopomocy. Opiekun może się także zajmować indywidualnymi osobami tak w Polsce jak i za granicą. W skład kursu opiekuna osoby starszej wchodzą takie zagadnienia/ przedmioty jak np. geriatria i psychologia rozwoju człowieka, etyka pracy, organizacja czasu wolnego osoby starszej, pierwsza pomoc w geriatrii, zasady żywienia osoby starszej czy wykonywanie czynności opiekuńczych w zakresie czynności pielęgnacyjnych i higienicznych.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.