Jak wspierać psychicznie osoby starsze w trudnych chwilach?

0
1824
Jak wspierać psychicznie osoby starsze w trudnych chwilach

Opieka nad osobami starszymi, w rodzinie lub zawodowo, nie jest niczym łatwym. Przynosi jednak dużo satysfakcji, zwłaszcza osobom empatycznym i lubiącym obecność drugiego człowieka.

Takie właśnie powinny być osoby, które na co dzień sprawują opiekę nad osobami w podeszłym wieku- powinny chcieć nieść pomoc i wsparcie, umieć słuchać i chcieć ulżyć seniorowi na tyle, na ile to potrafią i mogą. Jak więc wspierać osoby starsze w trudnych chwilach?

Obecność

Dla osób w podeszłym wieku, jak zresztą dla każdego człowieka, bardzo ważna jest obecność innych ludzi. Zdarza się wiele sytuacji życiowych, które sprawiają, iż seniorzy pod koniec życia często zostają sami. Może tak być, gdyż najbliższa rodzina mieszka w całkiem innym mieście, może tak być po śmierci współmałżonka lub na skutek wielu innych zdarzeń losowych, które skarzą osobę starszą na samotność. Gdy do samotności dojdzie jeszcze choroba, zwłaszcza nieuleczalna i ciężka jak chociażby nowotwór, senior może wpaść w bardzo poważny stan, nawet depresyjny.

Jeżeli więc jest obok niego ktoś, kto może go wesprzeć rozmową i inną pomocą, jest to dla niego naprawdę wiele. Zdecydowanie jedną z najważniejszych kluczowych kwestii jest rozmowa z bliskim seniorem, poznawanie oczekiwań drugiej osoby i okazywanie jej jak najwięcej uwagi. Obecność obok seniora to nie tylko rozmowy i zachęcanie go do “wygadania się”, opowiedzenia o swoich lękach, obawach, ale także motywowanie osoby starszej do utrzymywania kontaktów towarzyskich i nie odpuszczania aktywności społecznej. Choroby, utrata współmałżonka, osłabienie organizmu i brak sił potrafi wycofać seniora całkowicie z życia społecznego. Jest to zdecydowanie bardzo niekorzystne dla jego psychiki. Utrzymywanie kontaktów z ludźmi lubianymi przez seniora- rodziną, sąsiadami, znajomymi to gwarant bardziej satysfakcjonującego życia.

Chcąc wesprzeć seniora, gdy ten przekreśla już sensowność swojego życia i działań, warto zachęcać go do spotkań z ludźmi, wychodzenia na wydarzenia organizowane dla osób starszych, udzielanie się w grupach seniorów (zwłaszcza w dużych miastach nie brakuje tego typu rozwiązań skierowanych do tej grupy wiekowej). Życie społeczne odpowiednio zadbane ma ogromny wpływ na dobrą kondycję psychiczną każdego- niezależnie od wieku.

Traktuj seniora jak równego sobie

Niestety często zdarza się, iż opiekunowie, a co gorsza członkowie rodziny, zaczynają traktować osobę starszą z góry- niejako jak duże i niewiele rozumiejące dziecko. To ma zdecydowanie negatywny wpływ na psychikę osoby starszej, a zwłaszcza na poczucie przez nią własnej wartości. By nasz podopieczny lub starszy człowiek rodziny czuł się dobrze, nie możemy w żadnym wypadku traktować go pobłażliwie, nie liczyć się z jego zdaniem lub traktować go z góry.

Zrozumiałym jest, że z powodu chorób seniora i jego problemów np. z pamięcią, często może towarzyszyć nam uczucie zniecierpliwienia lub podenerwowania, trzeba się jednak starać takim uczuciom nie poddawać, trzymać je na wodzy. Senior będzie czuł się dobrze i będzie otwarty na mówienie nam o swoich problemach i obawach tylko w sytuacji, gdy podchodzić do niego będziemy z empatią, wrażliwością i delikatnością. By nam było lżej oraz seniorom, ważne jest by jak najbardziej wczuć się w sytuację osoby starszej i poznać jej potrzeby- fizyczne jak i emocjonalne.

Warto pobudzać go do aktywności wpływających na poprawę pamięci, koncentracji i formy psychofizycznej. To najlepszy rodzaj wsparcia, jakiego możemy udzielić bliskiemu seniorowi.

Co w przypadku choroby?

Jak pomagać seniorowi, gdy ten skonfrontować się musi z ciężką i nieuleczalną chorobą- np. nowotworem? Jest to zdecydowanie sytuacja kryzysowa, która może zmienić dotychczasowe życie całej rodziny osoby starszej. Bliscy członkowie rodziny lub opiekunowie, mają w takiej sytuacji kluczowe znaczenie- to w ich gestii jest nakierowanie myślenia i postępowania seniora na właściwe tory.

Rodzina i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w procesie psychoterapeutycznym i powinni zdawać sobie z tego sprawę. To czas, gdy trzeba okazać seniorowi życzliwość, empatię, wsłuchać się w jego potrzeby i starać się na nie odpowiedzieć. Niezwykle ważna jest czułość- na każdym etapie życia potrzebujemy dotyku, przytulenia, życzliwych uścisków- nie bójmy się okazywać tego seniorom.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.