Jak szybko nauczyć się słówek z Niemieckiego?

0
2143
Jak szybko nauczyć się słówek z Niemieckiego

Wyjazd do pracy za granicę stawia przed nami wyzwanie opanowania języka obcego chociaż w stopniu komunikatywnym. Podejmując pracę np. w charakterze opiekunki osób starszych, trudno wyobrazić sobie sytuację braku umiejętności komunikacyjnych.

Nauka słówek, zwrotów i gramatyki jest umiejętnością absolutnie konieczną, bo dobra komunikacja z podopiecznym to podstawa dobrej współpracy. Praktyka czyni mistrza, by szybko opanować język niemiecki należy czuć się go systematycznie poświęcając nauce chociaż 20- 30 minut codziennie.

Nauka języka niemieckiego na własną rękę

Nie chcesz zapisywać się do szkoły językowej, bo trudność sprawia ci określony termin i godzina zajęć? Języka można uczyć się na własną rękę- kursy online, książki i ćwiczenia z płytami, fiszki, aplikacje na smartfonu – możliwości jest na prawdę sporo. Niemiecki tylko z pozoru jest językiem trudnym do nauczenia się. Ci, którzy uczą się tego języka uważają, iż największe trudności sprawiają rodzajniki (der, die, das), odmiana przez przypadki oraz szyk wyrazów w zdaniu.

Ale to tylko złudzenie, gdyż język niemiecki jest językiem niezwykle logicznym. Trzeba poznać reguły w nim panujące, a następnie można używać ich już niemal intuicyjnie. Ucząc się niemieckiego na własną rękę należy mieć jedynie świadomość, iż nauka swobodnej komunikacji może trwać ciut dłużej niż w przypadku angielskiego czy hiszpańskiego.

Chcąc nauczyć się słówek i zwrotów, a także chcąc utrwalać sobie zdobytą wiedzę, wielu wybiera naukę za pomocą fiszek. Fiszki mogą mieć formę niedużych karteczek, które zmieszczą się zawsze w kieszeni lub w torebce, można je także ściągnąć na telefon w formie aplikacji. Fiszki to dwustronne karteczki, które z jednej strony zawierają słówko w języku polskim, a z drugiej odpowiednik tego słówka w języku, którego się uczymy. Dlaczego są skuteczną metodą nauki?

Przede wszystkim dlatego, iż są zawsze pod ręką i języka możemy się uczyć przy ich pomocy zawsze i wszędzie- nawet jadąc rano do pracy autobusem czy tramwajem. Fiszki mają najczęściej podane zastosowanie danego słówka lub zwrotu w zdaniu- to pomaga opanować od razu konstrukcje gramatyczne. To uczy także wymowy i słówek i całych zdań. Podobno poliglota Gabriel Wyner dzięki fiszkom i regularnemu ich użyciu zapamiętał w ciągu kilku miesięcy ponad 3000 słówek i zwrotów w języku francuskim co znacząco szybko pozwoliło mu opanować ten język.

Nauka niemieckiego z muzyką i z filmem

Poza fiszkami inną bardzo przyjemną formą opanowywania słówek języka obcego jest uczenie się ich przez słuchanie muzyki, tłumaczenie sobie tekstów oraz przez oglądanie filmów bez lektora. Można to robić chociażby na Netflixie, który oferuje dużo ciekawych seriali i filmów, a jednocześnie daje wybór, by obejrzeć daną produkcję w języku jaki nam odpowiada. Dlatego jeżeli nie odpowiadają nam niemieckie seriale o alpejskich lekarzach, możemy po niemiecku oglądać najlepsze hollywoodzkie produkcje.

Początkowo, dla ułatwienia, można sobie dodatkowo włączyć subskrypcje językową i z jednej strony wsłuchiwać się w brzmienie języka, a z drugiej spoglądać na zapis danych wypowiedzi. Dla tych, którzy są na zupełnym początku drogi nauki języka obcego, a ich poziom można określić początkowym, polecane są filmy animowane. W filmach takich zdania są mało skomplikowane oraz bardzo wyraźnie wypowiadane, co jest bardzo dużym ułatwieniem dla początkujących. Słówka i zwroty jakie zasłyszymy podczas oglądania warto sobie zanotować, by jak najlepiej je sobie utrwalić.

Praktyka czyni mistrza – rozmawiaj

By szybko i efektywnie uczyć się języka obcego, warto jak najszerzej się nim otaczać. Dobrze jest, gdy jak najszybciej zaczniemy próbować mówić w danym języku- nie musi to być od razu poprawne gramatycznie, ale warto by się z tym oswajać i jak najczęściej próbować. Warto więc otoczyć się osobami, które mówią po niemiecku.

Może to być jakiś native speaker poznany w Internecie lub możemy poprosić kogoś z naszego otoczenia kto zna niemiecki, by mówił do nas w tym języku. Takie działanie znacząco zwiększy naszą swobodę wypowiadania się, utrwali słownictwo oraz struktury gramatyczne.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.