Praca opiekunki osoby starszej jest z pewnością zajęciem satysfakcjonującym i mogącym przynosić zadowolenie finansowe, ale jest równocześnie pracą niezwykle wymagającą i stresującą. Wypełnianie codziennych, niełatwych obowiązków może nawet prowadzić do wypalenie zawodowego, do zaburzeń snu, a nawet stanów depresyjnych.
Stresu nie można więc sobie lekceważyć, a wręcz przeciwnie trzeba uczyć się mu nie poddawać lub radzić sobie z nim w skuteczny sposób.
Praca opiekuna osoby starszej
Opiekunka osoby starszej ma multum codziennych obowiązków, z których musi się wywiązać. Zajmuje się seniorem i jego potrzebami, a równocześnie prowadzi także gospodarstwo domowe. Do zadań opiekunki należy mycie seniora, dbanie o stan jego skóry, włosów i paznokci, pomoc w spożywaniu posiłków, asekuracja seniora podczas chodzenia, spędzanie z nim wolnego czasu, aktywizowanie go do działań ruchowych oraz do spotkań towarzyskich i inne. To całkiem sporo.
A do tego dochodzi jeszcze dom- gotowanie, prasowanie, sprzątanie, opłacanie rachunków, pilnowanie ważnych terminów podopiecznego. Jest także szereg działań, których nie powinna podejmować się opiekunka, a które leżą w gestii personelu medycznego. Do takich zadań zalicza się np. robienie zastrzyków, podawanie insuliny, wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, opatrywanie otwartych ran (jak odleżyny), itp.
Opiekunka to także nie sprzątaczka, dlatego poza utrzymywaniem ładu w miejscach wspólnego życia z podopiecznym, nie ma ona obowiązku sprzątać w piwnicy, w garażu lub na strychu czy w ogrodzie.
Wysiłek i stres
Wszystkie wyżej wymienione codzienne zadania opiekunki wiążą się mniej lub bardziej z wysiłkiem oraz ze stresem. Mycie leżącej osoby to naprawdę duże wyzwanie dla szczupłej kobiety, a senior zachowujący się agresywnie sprawia często potworny i lęk, i stres. Najkrócej definiując, stres jest naturalną reakcją organizmu na wszelkie działania – żądania psychiczne lub fizyczne, które stawia się temu organizmowi.
Stres wywołany jest poprzez bodźce, tzw. stresory. Stresory powodują takie reakcji obronne organizmu jak szybsze bicie serca, przyspieszenie oddechu, wzrost ciśnienia i krzepliwości krwi oraz uwolnienie przez wątrobę większych ilości cukru i tłuszczu, które mają dać mięśniom zastrzyk energii- chociażby do ucieczki.
Istnieją trzy rodzaje stresu. Pierwszym z nich jest dystres, czyli stres niekorzystny. To stan, gdzie naturalny poziom stresu przechodzi w stres długotrwały i prowadzący do wyniszczenie fizycznego i psychicznego. Często towarzyszy opiekunkom. Drugim rodzajem stresu jest eustres, czyli stres pozytywny, motywujący. Ten rodzaj stresu prowadzi do racjonalnego działania, rozwoju i mobilizacji.
Trzecim rodzajem jest neustres, czyli bodziec dla danej osoby neutralny, od nas zależy w tym przypadku, czy jakaś sytuacja będzie dla nas stresująca czy nie. To pokazuje, że nie każdego stresu trzeba się bać i unikać go. Stres jest bowiem naturalną reakcją organizmu, jest genetycznie uwarunkowany w naszym ciele. Ważne jest natomiast to, jak odpowiadamy na dystres- czy potrafimy go neutralizować i zamienić w neustres lub nawet w eustres.
Gdzie szukać wsparcia dla opiekunki osoby starszej?
Opiekunka powinna w pierwszej kolejności sama uczyć się radzenia sobie ze stresem. Mogą być tu przydatne trzy sposoby. Pierwszym z nich jest rozpoznanie tego, skąd ten stres się pojawia, co go wywołuje. To już milowy krok do tego, by go zwalczyć. Jeżeli stresują nas duże wymagania, powinniśmy porozmawiać z rodziną seniora o tym i asertywnie umieć odmówić tego, co nam nie pasuje.
Spokojniejsza opiekunka to taka, która jest pewna swoich kwalifikacji- dlatego, by unikać stresu, trzeba chcieć się doskonalić, a codzienne obowiązki wykonywać wtedy będzie można z dużo większym spokojem. Po drugie opiekunka powinna dbać o swój własny odpoczynek i regenerację- zawsze, gdy jest na to czas, należy to wykorzystywać w 100% na poświęcanie wolnej chwili samemu sobie.
Trzecim sposobem jest właśnie poddawanie się ulubionym metodom relaksacji- w dni wolne od pracy trzeba zrobić to, co się lubi- masaż, basen, kino- metod na relaks jest ogromnie wiele i trzeba z tego korzystać. W sytuacjach nieradzenia sobie ze stresem pomaga oczywiście także agencja opiekunek, w której opiekunka jest zatrudniona. Nie zamykajmy się na wsparcie agencji.