Jak pomóc osobie starszej, kiedy cierpi na bezsenność?

0
1548
Jak pomóc osobie starszej, kiedy cierpi na bezsenność

Wraz z upływającym wiekiem, zaczynamy narzekać na pojawiające się problemy ze snem. Badania wykazują, że połowa osób, które przekroczyły pięćdziesiąt lat, walczy z bezsennością. U dwudziestu procent z nich choroba okazuję się przewlekła. Jak pomóc seniorom pozbyć się dolegliwości? Co może pomóc zniwelować nam problem? Oto kilka podpowiedzi, jak pomóc osobie starszej, kiedy cierpi na bezsenność.

Na skróty:

Przyczyny bezsenności

Błędne myślenie tworzą powszechnie uznawane stereotypy. Nie raz mówiono, że im człowiek starszy, tym mniejszej dawki snu są potrzebuje. Ku zaskoczeniu, zapotrzebowanie na sen osób w średnim wieku czy u młodzieży również może być niewielkie. Wszystko zależne jest od aktywności życiowej. Bezsenność u osób starszych składa się z wielu przyczyn, dlatego tak ważne jest zapoznanie się z nimi, zanim zaczniemy leczyć się farmakologicznie.

Zaburzenie snu może wynikać z wielu powodów, w pierwszym etapie diagnozy należy skupić się na problemie i poszukać jej przyczyny. Może nią być zmiana trybu życia podopiecznego, inny rytm dnia co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na odpoczynek. Niestety jak w przypadku każdej choroby, przyczyny mogą okazać się znacznie poważniejszymi i wtedy należy działać szybko.

Najczęstszą przyczyną, która wpływa na pogarszającą się jakość snu, są choroby psychiczne – mogą to być stany lękowe bądź pierwsze objawy depresji. Nie rzadko również bezsenność łączy się z chorobami przewlekłymi, jak duszności, bóle kręgosłupa, choroby serca oraz Alzheimer. Bezsenność u seniorów to również efekt schorzeń zapalnych, autoimmunologicznych oraz reumatoidalnych. Seniorzy skarżą się również na wybudzenia będące efektem skurczy, zespołu niespokojnych nóg, czy też parcia na pęcherz.

Na bezsenność, leki dla osób starszych również mają wpływ i o tym warto pamiętać. Zażywanie fenytoiny, fluorochinolonów, beta-blokerów oraz amantadyny, może powodować problemy ze snem.

Niestety te substancję bardzo często znajdują się w lekach dla seniorów i nie każdy ma świadomość, że mogą one stawać się jedną z przyczyn bezsenności. Jednym z bardziej oczywistych przyczyn może być niedostateczna ilość wysiłku, objadanie się przed snem, a także różne inne nawyki.

Bezsenność a wiek

Sen to niezwykle istotny czynnik, pozwalający na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Niezależnie od tego, w jakim wieku jesteśmy, bezsenność może powodować nieprzyjemne skutki. Prawdą jest, że każdy z nas posiada indywidualne zapotrzebowanie na ilość przespanych godzin, tajemnicą nie jest również to, że u dzieci jest ono znacznie większe.

Bardzo często, bezsenność u osób starszych wiązana jest z codziennymi przyzwyczajeniami. Poranna kawa, która okazuję się bombą psychoaktywną, przez zawartość kofeiny, zaburza czynności życiowe i powoduję problemy z funkcjonowaniem. Senior nie wysypia się, nie ma też porannej energii do działania, a w najgorszym scenariuszu popada w depresję oraz stany lękowe.

Niepozorna bezsenność powoduję wiele problemów, niezależnie od tego, na jakim etapie życia się znajdujemy.

Jakie leki na bezsenność może przyjmować osoba starsza?

Należy pamiętać, że podając seniorowi leki nasenne, możemy doprowadzić do uzależnienia, a co za tym idzie, sięgania po większe dawki. Osoba starsza zaczyna błądzić w kole, w którym to tabletka jest jego jedynym ratunkiem na spokojny i długi sen. Jeśli u seniora pojawi się taki problem, należy do sprawy podejść delikatnie i stopniowo. Można podać mu melatoninę, która pobudza pracę szyszynki, leki promujące jego sen lub tabletki ziołowe.

Przyczyny bezsenności są różne, ale podawanie leków musi być ostateczną formą leczenia. Rekonwalescencję należy zacząć od spożywania naparów ziołowych, eliminacji złych nawyków oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Należy zrezygnować z siedzenia przed ekranem telewizora, a siedzący tryb życia zmienić na częstsze spacery. Sypialnie należy wietrzyć każdego dnia, a wieczorami zasłaniać zasłony i kłaść się spać w momencie największego zmęczenia.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.