Jak bardzo zmieniły się potrzeby seniorów na przestrzeni lat?

0
1900
Jak bardzo zmieniły się potrzeby seniorów na przestrzeni lat

Seniorzy tworzą sporą część społeczeństwa, z roku na rok ich liczba rośnie, ze względu na wydłużający się czas życia. Granice wieku seniorów często się zmieniają, z resztą tak jak ich potrzeby. Osoby starsze bardzo potrzebują naszej uwagi, ignorowanie ich potrzeb może doprowadzić do wielu niebezpiecznych skutków.

Na skróty:

Potrzeby seniorów kiedyś a dzisiaj

Pomimo dużej zachorowalności na choroby wieku starczego czy choroby cywilizacyjne, ludzie żyją znacznie dłużej. Niegdyś pięćdziesięcioletnia kobieta była uznawana za seniora, dziś kwalifikuję się do grupy wieku średniego. Seniorzy to duża grupa ludzi, która nie różni się niczym od innych grup społecznych, co sprawia, że mają swoje indywidualne potrzeby. Nikogo więc nie dziwi, że ich aktywność jest znacznie większa i bardziej zauważalna.

Zaspokajanie potrzeb seniorów ma ogromny wpływ na ich samopoczucie oraz zdrowie. Z racji tego, że poprawia się jakość życia, do normy wraca również zdrowie.

O starości nie mówimy już tak jak kiedyś, dużo się zmieniło. Niektóre rzeczy za sprawą rozwoju technologii inne z racji rzeczywistości a jeszcze inne z wydłużonego życie. Z upływem lat, zmieniły się nie tylko ich potrzeby seniorów, ale też pojęcie, którymi są określani.

W wieku dwudziestym seniorem była osoba sześćdziesięcioletnia, dziś próg ten podniósł się do lat sześćdziesięciu-pięciu, ciągle idziemy do przodu i za niedługo starość będzie dotyczyła osób po siedemdziesiątce.

W dzisiejszych czasach często zdarza się, że osoby starsze bardzo aktywnie spędzają swoje dni. Nie siedzą przed ekranem telewizora na starej kanapie, gdyż mają większe potrzeby i oczekiwania od mijającego już życia. Czują się znacznie młodziej, przez co podczas emerytury nie rezygnują z ciekawych zajęć. Seniorzy organizują swoje własne spotkania ze znajomymi, aktywnie uczestniczą w życiu miasta, uczęszczają na różne zajęcia oraz dbają o dom.

Często możemy spotkać również seniora jako podróżnika czy aktywnego użytkownika Internetu. Osoby starsze bardzo często decydują się też na aktywne uczestnictwo w życiu swoich wnuków – a to nie lada wyzwanie! Każdy z nich, ma swoje własne pasję i zainteresowanie, czas, który otrzymują przechodząc na emeryturę, pragną wykorzystać w stu procentach, a nawet w 200 %.

Opieka nad seniorem współcześnie

Współcześnie opieka nad seniorem nie jest trudna ani skomplikowana, jeśli tylko senior jest sprawny fizycznie i psychicznie. Zadaniem opiekunek, w miarę możliwości, jest spełnianie ich potrzeb, zarówno tych egzystencjalnych, jak i tych na znacznie wyższym szczeblu. Należy pamiętać, że te potrzeby znacznie różnią się od tych, jakie posiada np. dwudziestopięcioletni młodzieniec, gdyż w tym przypadku sugerujemy się stanem zdrowia oraz życiowym doświadczeniem.

Podstawową z potrzeb jest opieka nad osobą starszą, bliski kontakt z drugim człowiekiem, możliwość porozmawiania oraz poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście do tej grupy zalicza się również jedzenie, higiena oraz inne czynności wykonywane codziennie. Indywidualnie natomiast należy podchodzić do seniora, który znacznie wyżej stawia swoje potrzeby. W tym przypadku mowa głównie o seniorach, którzy chcą nadal kontynuować swoje „poprzednie życie”. Naukowiec, były nauczyciel czy alchemik będzie miał nieco inne potrzeby do zaspokojenia niż na przykład budowlaniec czy pracownik na produkcji.

Należy pamiętać, że potrzeby wyższego rzędu mają taką samą wartość dla seniorów, jak te podstawowe. Opieka nad seniorem współcześnie, również wiąże się z aktywnością fizyczną. Wielu seniorów jest bardzo aktywnych. Biegają, jeżdżą na rowerze, a także pływają.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Co robi opiekunka osoby starszej? – to zależy w jakim stanie jest nasz podopieczny. Obowiązki opiekunek zależne są od kondycji, stanu zdrowia, a także psychiki seniora. Jeśli jest taka konieczność, opiekunka musi zajmować się domem, sprzątać, gotować, robić zakupy oraz dbać o higienę podopiecznego.

Jeśli osoba starsza jest w pełni sprawna, głównym zadaniem opiekunek jest nawiązanie bliskiej relacji, prowadzenie rozmów, wspólne spacery czy też pomoc w opiece nad ogrodem.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.