Ile zarabia Pflegedienst w Niemczech?

0
2849
Ile zarabia Pflegedienst w Niemczech

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech jest zorganizowana bardzo sprawnie, ze szczegółowym wytyczeniem obowiązków poszczególnych osób sprawujących opiekę nad seniorem. Oprócz opiekunek i dyplomowanych opiekunek i pielęgniarek seniorami zajmuje się Pflegedienst, czyli asystentki niemieckich służb medycznych, wykształcone według niemieckich standardów. Ile zarabia Pflegedienst i jakie są jej obowiązki?

Organizacją usług Pflegedienst zajmują się specjalistyczne firmy, ogólnoniemieckie czy też lokalne – wybór jest duży i zależy przede wszystkim od reputacji danej firmy i od cennika. Jest to usługa płatna, obejmująca usługi pielęgniarskie, a także koszty dojazdu asystentki do seniora. Rozliczenie następuje za pośrednictwem kasy chorych.

Co robi opiekunka osoby starszej?

Zakres obowiązków opiekunki osoby starszej w Niemczech jest bardzo szeroki, nie obejmuje jednak usług ściśle medycznych. Opiekunka pomaga podopiecznemu w codziennych czynnościach, dotrzymuje mu towarzystwa, pilnuje, by zażył leki doustne, sprząta, gotuje i robi zakupy, a poza tym obserwuje jego zachowanie i samopoczucie, o czym których składa regularne sprawozdania lekarzowi i rodzinie.

Nie może jednak np. wstrzyknąć choremu insuliny czy zabezpieczyć odleżyn – niemieckie prawo zabrania bowiem zabrania opiekunom osób starszych wykonywania czynności pielęgniarskich, do których należą ingerencja w powłoki skórne, wykonywanie zastrzyków czy rozdzielanie leków.

Czas pracy opiekunki osób starszych w Niemczech

Opiekunka osób starszych ma status domownika. Przebywa ze swoim podopiecznym 24 godziny na dobę, z wyjątkiem czasu potrzebnego na zrobienie zakupów. Zazwyczaj mieszka w domu podopiecznego i nawet jeśli akurat nie pomaga mu w codziennych czynnościach ani nie podaje leków, jest zawsze obok, tak by zająć się seniorem, gdyby ten źle się poczuł lub gdyby zaistniała inna niebezpieczna sytuacja.

Opuszcza go jedynie na czas urlopu; rodzina seniora organizuje wówczas tymczasowe zastępstwo. Istnieje także możliwość pracy zmianowej dwóch opiekunek, np. w ciągu dnia i w nocy – wszystko zależy od umowy.

Usługi Pflegedienst z reguły nie są całodobowe – byłoby to po prostu za drogie (choć zdarzają się przypadki, gdy rodzina seniora korzysta i z takiej usługi). Zadaniem Pflegedienst jest wykonanie przy chorym wszystkich koniecznych w ciągu dnia czynności pielęgniarskich. W zależności od potrzeb dojeżdża w tym celu raz, dwa lub więcej razy w ciągu doby (dojazdy są płatne osobno i rozliczanie również z kasą chorych).

W przerwach między wizytami dojeżdża do innych seniorów, którymi się zajmuje. Ma ściśle ustalony grafik i dokładnie wyliczony czas, który może spędzić przy każdym seniorze. Od pracodawcy dostaje adresy podopiecznych i zlecenie na poszczególne czynności, które musi wykonać.

Ile zarabia opiekunka osób starszych w Niemczech?

Zarobki opiekunki osoby starszej w Niemczech są bardzo korzystne, zwłaszcza w porównaniu ze stawkami oferowanymi za te same usługi w na wschodzie Europy – dlatego wiele osób m.in. z Polski decyduje się na przekroczenie granicy.

W zależności od regionu, czasu pracy, doświadczenia opiekunki i jej znajomości języka agencje organizujące pomoc w opiece oferują zarobki w granicach od 1000-1400 euro do nawet 3000-3500 euro netto miesięcznie.

To, ile zarabia Pflegedienst, zależy od stawki ustalonej z pracodawcą, od liczby domów, które może odwiedzić oraz od regionu. Zgodnie z ustawą o minimalnych stawkach dla pracowników sektora opieki ze stycznia 2018 roku obecne minimalne godzinowe zarobki dla zawodowych opiekunek wynoszą od 11,35 euro/godz. w zachodnich częściach kraju (Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Berlin, Brema, Hamburg, Hesja, Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara i Schleswig-Holstein) oraz 10,85 na wschodzie (Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia, Saksonia-Anhalt i Turyngia). Zakładając więc, że Pflegedienst pracuje 40 godzin tygodniowo, miesięcznie zarobi średnio od ok. 1700 do ok. 188 euro.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.