Coraz bardziej starzejące się europejskie społeczeństwa (w tym polskie) stają przed nowymi wyzwaniami związanymi z dużą liczbą seniorów jaka się na nie składa. Często są to osoby samotne i schorowane, którzy nie mają bliskich lub których bliscy mieszkają daleko od nich. Rodzi to potrzebę, by ktoś zajął się, opiekował takim seniorem.
Gdy brak jest bliskich pozostaje umieszczenie osoby starszej w domu opieki lub zatrudnienie opiekunki, która zamieszka z taką osobą i będzie miała nad nią pieczę niemal całą dobę. Ile kosztuje zatrudnienie opiekunki i czym się ona zajmuje?
Ile kosztuje zatrudnienie opiekunki osoby starszej?
Gdy rozważamy zatrudnienie opiekunki osoby starszej, musimy wziąć pod uwagę koszta jakie się z tym wiążą. Pierwsze pytanie brzmi- na jak długo (na ile godzin) potrzebujemy pomocy opiekunki? Możemy chcieć opieki nad seniorem tylko kilka godzin dziennie- np. gdy pracujemy, lub potrzebujemy gdzieś wyjść. Stawki godzinowe za opiekę w dni powszednie wynoszą około 13-16 złotych, a w weekendy stawka wzrasta nawet do 20 złotych za godzinę. Jeżeli zaś decydujemy się na całodobową opiekę i na to, by opiekunka zamieszkała z naszym seniorem, trzeba zapewnić jej miesięczną pensję, a ta może wynosić 2500- 3000 złotych miesięcznie.
Jest to oczywiście stawka netto, czyli kwota, jaką na rękę płacimy opiekunce. Do tej kwoty doliczyć należy podatek oraz koszty ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego. Opiekunki można szukać na własną rękę- np. w Internecie pełno jest ogłoszeń oferujących pomoc w opiece nad osobą starszą (warto zawsze prosić o referencje, gdyż musimy sprawdzić dokładnie osobę- jej predyspozycje i kompetencje zanim powierzymy jej opiekę nad naszym bliskim), możemy także skorzystać z pomocy agencji opiekunek. To rozwiązanie dużo bezpieczniejsze, gdyż agencja zatrudnia najczęściej osoby z doświadczeniem, kompetencjami i referencjami.
Agencja może nam zaproponować pomoc doraźną (np. na czas wyjazdu wakacyjnego) lub stałą, całodobową. Wiele osób decyduje się także na zatrudnienie pań z Ukrainy- wybierając takie rozwiązanie trzeba dopełnić formalności i zrobić to legalnie. Pierwszym krokiem jest udanie się do urzędu pracy i złożenie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Wpisanie oświadczenia do ewidencji to urzędowy koszt rzędu 30 złotych. Z opiekunką można podpisać umowę o pracę lub wybraną umowę cywilnoprawną. Obowiązkiem jest minimalne wynagrodzenie, które wynosi obecnie 2250 brutto, zaś minimalna stawka godzinowa to 14,70 brutto.
Czym zajmuje się opiekunka osoby starszej?
Obowiązki opiekunki osoby starszej można podzielić na dwie kategorie- te, które polegają na bezpośredniej opiece i pielęgnacji seniora oraz te, które wiążą się z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Obowiązki dotyczące opieki nad seniorem to:
– pomoc w utrzymaniu czystości i higieny- pomoc podopiecznemu w codziennym myciu ciała, włosów, korzystania z toalety, zmiana pieluchomajtek, jeżeli senior jest niedołężny, pielęgnacja skóry,
– pomoc w przyjmowaniu posiłków,
– pomoc i asekuracja w poruszaniu się, najczęściej podczas siadania oraz wstawania,
– podawanie leków seniorowi uprzednio przygotowanych przez pielęgniarkę,
– spędzanie z seniorem wolnego czasu, aktywizowanie go, towarzyszenie podczas oglądania tv, czytanie książek, wspólne spacery, zachęcanie seniora do pielęgnowania swojego hobby i spotkań towarzyskich.
Obowiązki dotyczące prowadzenia gospodarstwa domowego to z kolei:
– robienie zakupów spożywczych oraz innych potrzebnych do codziennego życia (środki czystości, kosmetyki, pieluchomajtki, itp.),
– opłacanie rachunków i innych należności seniora,
– pilnowanie kalendarza seniora- np. wizyt lekarskich,
– utrzymywanie czystości w domu, w miejscach codziennego życia (nie dotyczy to np. strychu, garażu czy piwnicy).
Opiekunka nie ma obowiązku, a nawet prawa wykonywania czynności należących do personelu medycznego. Nie powinna więc robić zastrzyków, zmieniać opatrunków na otwartych ranach (np. odleżyny), badać poziomu cukru specjalistycznym glukometrem, sama podawać leków seniorowi.