Idealna opiekunka seniorów – jaka powinna być?

0
1520
Idealna opiekunka seniorów

Zwiększająca się ilość osób starszych w społeczeństwie, wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na opiekę. Jest to świetna informacja dla opiekunek i opiekunów, którzy zapewniają seniorom godne i sprawiedliwe życie.

Praca w branży opiekuńczej jest bardzo wymagająca i wiąże się z pewnymi poświęceniami. Głównym zadaniem opiekunów jest pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków oraz towarzyszenie im w trudnych chwilach.

Na skróty:

Kto może zostać opiekunką osoby starszej?

Opiekunka osoby starszej codziennie musi zmierzyć się z wieloma obowiązkami. Najczęściej należą do nich, prowadzenie gospodarstwa domowego, organizacja wolnego czasu oraz dbanie o higienę i pielęgnacje seniora. Nie rzadko opiekunki wykonują rekreacyjne ćwiczenia, towarzyszą w codziennym życiu oraz dbają o bezpieczeństwo podopiecznego. Kto może zostać opiekunką osoby starszej? Przede wszystkim osoba o wielkim sercu.

Wraz z upływającym czasem, jaki spędzamy z naszym podopiecznym, rozwija się między nami poważna więź. Osoba starsza pomimo początkowych trudności zaczyna przyzwyczajać się do zaistniałej sytuacji. Znacznie przyjaźniej podchodzi do swojego opiekuna i zauważa w nim przyjaciela. W tym momencie spoczywa na nas ogromny kredyt zaufania, którego za nic w świecie nie możemy zmarnować.

Podopieczny zaczyna czuć się przy nas bezpiecznie, uświadamia sobie, że nie jesteśmy kimś, kto chce pozbawić go samodzielności, lecz kimś, kto chce pomóc mu przeżyć ciężkie chwile. Dlatego jako opiekun musimy charakteryzować się empatią oraz dużą wrażliwością.

Jakie kwalifikacje powinna mieć idealna opiekunka osoby starszej?

Najistotniejszym pytaniem, jakie zadajemy sobie przed podjęciem, pracy jest to „jakie kwalifikację powinna mieć idealna opiekunka osoby starszej”:

– Po pierwsze cierpliwość- jako opiekun powinniśmy mieć świadomość, że ludzie starsi potrzebują czasem więcej czasu na wykonanie jakieś czynności. W żadnym przypadku nie powinniśmy pośpieszać podopiecznego, gdyż takie spowolnienie jest naturalnym uwarunkowaniem.

– Po drugie empatia- bardzo ważnym elementem u każdego z nas, jest umiejętność zrozumienia oraz stawiania się na miejscu drugiego człowieka. Taka cecha z pewnością ułatwi nam komunikację, ale też sprawi, że polepszą się wasze relację.

– Po trzecie sprawność fizyczna i szybka adaptacja- jako opiekun możemy trafić na podopiecznego, którym ma trudność w samodzielnym poruszaniu się. W tym przypadku kluczowym elementem naszego zatrudnienia będzie sprawność fizyczna. Praca opiekuna wiąże się również z wyjazdami, przez co musimy w dość szybki sposób zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. Zdolność łatwego nawiązywania kontaktów, również się sprawdzi i pozwoli na uniknięcie niepotrzebnych konfliktów i sporów.

– Po czwarte znajomość języka- z racji tego, że przebywamy w Niemczech, znajomość tego języka będzie kluczowym elementem komunikacji. Opiekunka osoby starszej bez języka również ma szanse zaistnieć w branży, lecz dopiero po podstawowym przeszkoleniu.

Poza podstawowymi cechami, jakimi musi charakteryzować się dobra opiekunka, istnieje też wiele dodatkowych umiejętności, które mogą się przydać. Jak na przykład kreatywność, która pomoże w aktywizacji podopiecznego, prawo jazdy, które ułatwi przemieszczanie się po mieście czy też zdolność do szybkiego reagowania na problemy.

Opiekunka osoby starszej bez doświadczenia

Należy uwzględnić, że doświadczeniem nazywamy też opiekę nad osobą starszą, która jest członkiem naszej rodziny. Jednak posiadanie doświadczenie nie jest wszędzie wymagane. Opiekunka osoby starszej bez doświadczenia, również znajdzie prace dla siebie. Jeśli zależy nam na szybkim znalezieniu pracy, możemy szukać ogłoszeń, które z góry informują, że doświadczenie nie jest konieczne.

Jeśli jednak sami nie czujemy się na siłach i pragniemy nieco doszkolić się w tym zawodzie, możemy skorzystać z kursów dla opiekunek. W dzisiejszym czasie kursy dostępne są praktycznie wszędzie, w prywatnych szkołach, placówkach państwowych, a nawet w Internecie. Wystarczy jedynie poświęcić trochę swojego czasu i okazać chęci i zaangażowanie.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.