Doświadczenie w pracy z osobą starszą – jak je nabyć?

0
3082
Doświadczenie w pracy z osobą starszą

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie rozpocząć pracy jako opiekunka/opiekun osób starszych. Należy podkreślić, że do otrzymania tego rodzaju pracy niezbędne będzie doświadczenie odnośnie opieki nad osobami starszymi bądź też chorymi.

Jak zdobyć doświadczenie w opiece nad osobami starszymi?

Jeżeli nigdy nie pracowaliśmy zarobkowo w roli opiekuna, to może opiekowaliśmy się kiedyś kimś nam bliskim. Pamiętajmy, że do doświadczenia zaliczamy każdą formę opieki nad osobą starszą bądź też niepełnosprawną. Możemy tutaj także wliczyć pomoc naszej niesamodzielnej sąsiadce bądź też naszej własnej rodzinie, jak na przykład naszej babci bądź dziadkowi.

Nadmieńmy, iż prywatne doświadczenia także są niezwykle cenione. Jest także wiele różnych opcji, poprzez które możemy zdobyć udokumentowaną praktykę. Niezwykle pozytywnie jest na przykład oceniana praca w wolontariacie między innymi w domach spokojnej starości.

Należy podkreślić, że niezwykle przydatne są między innymi takie umiejętności jak:

– pomoc przy wstawaniu z łóżka,

– pomoc przy siadaniu na łóżku bądź fotelu,

– pomoc w zakładaniu poszczególnych części garderoby,

– podawaniu posiłków oraz napojów

– asekurowanie przy chodzeniu,

– pomoc przy sprzątaniu,

– pomoc w gotowaniu

– pomoc przy wchodzeniu, a także wychodzeniu z wanny bądź też prysznica,

– podstawowa toaleta osoby leżącej,

– pomoc przy zmianie pozycji w łóżku,

– czesanie,

– czyszczenie protezy zębowej,

– golenie,

– mycie włosów.

Formalne wykształcenie oraz udokumentowana praktyka zawodowa

Występują również możliwości związane ze zdobyciem formalnego doświadczenia, które zostanie potwierdzone odpowiednim dokumentem. Jedną z tych opcji, jest wspomniana już praca w wolontariacie na przykład w domach spokojnej starości.  Zauważmy, że dzięki takiej pracy, będziemy mogli zweryfikujesz także, czy podołamy temu jakże niełatwej, lecz z pewnością niezwykle satysfakcjonującej pracy opiekuna osoby starszej.

Możliwe, że pomoc takim osobom, które znajdują się w potrzebie utwierdzi nas jeszcze bardziej w przekonaniu odnośnie słuszności obranej drogi zawodowego rozwoju, natomiast uzyskane doświadczenie bezsprzecznie przyśpieszy naszą karierę w tymże zawodzie.

Kursy oraz szkolenia i wolontariaty

Następnym sposobem związanym ze zdobyciem wymaganego w tym zawodzie doświadczenia jest odbycie specjalistycznych kursów, które mają za zadanie przygotować nas do pracy w opiece nad seniorami.

Warto dodać, że takie kursy dają możliwość zdobycie podstawowych kwalifikacji, na przykład odnośnie pielęgnacji oraz higieny osoby starszej, jak również pierwszej pomocy przedmedycznej, zasad komunikowania się z osobami starszymi oraz ich rodzinami, chorób wieku podeszłego oraz ich objawów i przyczyn, podstawowych zasad żywienia seniorów, tudzież organizacji czasu wolnego osoby starszej.

Takie szkolenia, które są prowadzone zwykle pod bacznym okiem specjalistów, dają także możliwość zdobycie wiedzy oraz umiejętności, które pozwalają na ochronę swojego zdrowia w czasie wykonywania danych czynności z zakresu opieki nas seniorem. Po ukończeniu tego rodzaju szkoleń, jego uczestnicy otrzymują specjalne certyfikaty, które są potwierdzeniem zdobytych przez nich umiejętności.

Co robi opiekun seniora?

Tutaj tak naprawdę wszystko jest zależne od tego, jaki zakres czynności zastał ustalony ze zleceniodawcą, a więc zwykle z rodziną seniora. Zauważmy, że czynności, które wykonuję opiekun zwykle zależą od stanu zdrowia danego pacjenta. Zazwyczaj praca ta polega na pomocy w podstawowych czynnościach, między innymi przy pielęgnacji, higienie. Zaliczana jest tutaj także podczas związana z załatwianiem potrzeb fizjologicznych.

Zdarza się, że trzeba choremu wymienić pielucho majtki bądź wkładki. Istnieją również przypadki, gdzie dana osoba ma problemy z mobilnością, co oznacza, iż nie zawsze taka osoba jest w stanie sama się poruszać, a więc opiekun musi takiej osobie w tym pomóc. Czasami, do zadań opiekuna należy także utrzymanie czystości w domu bądź też gotowanie.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.