Dlaczego nie warto pracować na czarno jako opiekun seniora?

0
1806
Dlaczego nie warto pracować na czarno jako opiekun seniora

Społeczeństwa Europy to społeczeństwa starzejące się, a Niemcy wiodą niejako prym w tej kategorii. Najnowsze badania wskazują, iż średnia wieku Niemców zbliża się do 45 lat. Jest to więc naród, którego bardzo duża część to ludzie w sile wieku i starsi, często schorowani. To sprawia, iż Niemcy bardzo potrzebują pomocy, jeśli idzie o kwestię opieki nad osobami w sędziwym wieku.

Czasem opiekę nad seniorem sprawuje rodzina, jednak często rodziny są zmuszone umieścić swojego seniora w domu opieki lub zatrudnić do niego wykwalifikowaną opiekunkę. Oczekiwana średnia długość życia Niemców to dziś 83-84 lata, często tych lat dożywają także osoby przewlekle chore, które wymagają, by całodobowo ktoś im towarzyszył, nadzorował ich codzienność.

Do Niemiec często decydują się wyjeżdżać nasze rodaczki- Polki skuszone lepszymi zarobkami za Odrą niż w naszym kraju. Czy warto wyjeżdżać do takiej pracy “na czarno”, na własną ręczy czy jednak lepiej znaleźć zatrudnienie przez doświadczoną agencję opiekunek?

Problematyczna praca “na czarno”

Niektóre z niemieckich rodzin chętnie zatrudnia opiekunki “na czarno”, co jednak jest działaniem wbrew prawu. Pobudkami do takiego zatrudnienia jest najczęściej chęć oszczędzania i niepłacenia należnych podatków. Jest to jednak działanie niebezpieczne i dla pracodawców, i dla opiekunki.

Nieraz opiekunki same dopominają się o to, by być zatrudnione “na własną rękę”, gdyż chcąc tym samym uzyskać trochę wyższe miesięczne wynagrodzenie. Poza wyższym możliwym wynagrodzeniem, jest to jednakże ryzykowna forma zatrudnienia, gdyż nie daje ona żadnej gwarancji, iż praca będzie stała, pracownik nie ma także prawa do żadnych świadczeń (w tym zdrowotnych), w razie jakichkolwiek wypadków pozostaje bez żadnego wsparcia. Zatrudnienie “na czarno” niesie za sobą także brak prawa do świadczeń emerytalnych. Brak umowy może być także powodem wyzyskiwania pracownika przez pracodawcę.

Pracodawca może więc rościć sobie prawo do wymagania od pracownika wykonywania zadań, które normalnie nie należą do obowiązków opiekunek osób starszych- np. dbanie o ogród i podobne. W razie jakichkolwiek przykrych sytuacji, pracownik nie może zwrócić się o pomoc i wsparcie do żadnego organu, a będąc dodatkowo za granicą, jest to sytuacja podwójnie ciężka (dodatkowo np. bez znajomości językowych).

U naszych zachodnich sąsiadów praca bez umowy jest traktowana jak przestępstwo, a wysokie kary finansowe grożą zarówno pracodawcom, jak i pracownikom. Pracując w Niemczech “na czarno” narazić można samego siebie na karę w wysokości nawet 5000 euro grzywny, a nawet karę pozbawienia więzienia na okres 3 lat.

Zatrudnienie poprzez agencję

Zdecydowanie bardziej polecamy, by podejmować pracę poprzez zatrudnienie legalne, np. poprzez agencję pracy. Unikniemy tym samym wielu przykrych sytuacji, a także zyskamy dostęp do wielu ciekawych (także zarobkowo) i sprawdzonych ofert pracy. Rodziny, do których wysyłają pracownika agencje, są rodzinami (podopiecznymi) sprawdzonymi. Praca legalna pozwala na zdobycie cennego doświadczenia oraz bardzo przydatnych kwalifikacji.

Agencje zatrudniające pracowników jadących za granicę udostępniają im chociażby bezpłatny dostęp do kursów językowych. Z agencji zatrudnienia warto korzystać głównie wtedy, gdy wyjeżdżamy do pracy za granicę po raz pierwszy. Nie mamy w takiej sytuacji żadnego rozeznania w rynku pracy, nie mamy także znajomości- zatrudnienie przez agencję pracy zapewnia nam obie te rzeczy. Agencje pracy często gratyfikują swoich pracowników wynagradzając ich premiami lub dając im dodatki świąteczne. Wiele agencji, które mają swoich stałych i zaangażowanych pracowników, poleca ich najlepszym zleceniodawcom. Zatrudnienie przez agencję to także bezpieczeństwo na każdym etapie pracy.

Mamy legalną umowę, a więc przysługują nam wszelkie świadczenia (w tym zdrowotne i emerytalne), możemy liczyć na wsparcie językowe oraz na wszelką pomoc np. prawną w sytuacjach niespodziewanych. Jeżeli nie dysponujemy dużą ilością czasu na szukanie pracy, a jednocześnie chcemy podjąć ją szybko, w takiej sytuacji także idealna jest agencja. Na stronie agencji znajdują się setki ciekawych ofert, a pracownicy działu HR agencji szukają dodatkowo dla nas zlecenia, które jak najbardziej bliskie będzie naszych oczekiwaniom.

Zatrudnienie przez agencję pracy to w końcu brak kłopotów z ogromem formalności, jakie trzeba by załatwić samemu szukając pracy na własną rękę. Wszelkie kwestie prawne zostają po stronie agencji, która od tej pory opiekuje się dokumentami pracownika i dba o to, by wszystko było, jak należy.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.