Co oprócz kwoty netto, czyli jak czytać oferty pracy dla opiekunów osób starszych?

0
1685
oferty pracy opiekunek

Opiekunka osób starszych to zawód, który przyciąga bardzo wielu kandydatów. Jest on opłacalny zwłaszcza poza granicami naszego kraju, dlatego bardzo wiele pań (dość sporo także panów) decyduje się na pracę w tym charakterze.

Nie jest to jednak praca łatwa i przed wyjazdem, zwłaszcza po raz pierwszy, trzeba mieć świadomość jej odpowiedzialności i poświęcenia, ale także satysfakcji jaką daje codzienna pomoc osobie w podeszłym wieku.

Na skróty:

Gdzie szukać ofert pracy jako opiekunka dla osób starszych?

Sposobów na szukanie pracy w charakterze opiekuna osoby starszej jest co najmniej kilka. Można szukać na własną rękę, prywatnie, można też zlecić poszukiwania wyspecjalizowanej agencji pracy. Bardzo dobrym punktem wyjściowym do znalezienia oferty jest Internet. Wpisując frazy “praca opiekunki osoby starszej” wyszukiwarka odnajdzie nam setki wyników, w tym wiele ofert pochodzących od agencji zatrudnienia.

Jeżeli spodoba nam się jakaś oferta proponowana przez daną agencję, warto byłoby bliżej przyjrzeć się pracodawcy. Dobrym sposobem jest poczytanie o tym, co sam pracodawca o sobie pisze, ile lat działa na rynku i ilu pracowników zatrudnia, ale także warto przeglądać fora internetowe szukając opinii na temat danej agencji. Kolejnym krokiem jest rozmowa z pracodawcą na rozmowie o pracę.

Nie zapominajmy, iż nie tylko pracodawca ma prawo nas przepytywać, ale należy także pytać pracodawcę, by uzyskać odpowiedzi na wszelkie nurtujące pytania dotyczące pracy opiekuna. Wyjazd za granicę poprzez agencję to gwarancja pewnej i legalnej pracy. Chcąc więc wyjechać i czuć się bezpiecznie, warto wybrać tę właśnie metodę na znalezienie zlecenia dla siebie.

Można oczywiście chcieć wyjechać na własną rękę. Żeby w ten sposób znaleźć pracę trzeba przeglądać pojawiające się ogłoszenia o pracę na najbardziej znanych portalach z ogłoszeniami. Jest to jednak bardziej ryzykowne i nie polecamy tego robić jadąc za granicę po raz pierwszy.

Opiekunka dla osób starszych zarobki

Gdy interesują nas zarobki opiekunki osoby starszej, musimy zrobić rozróżnienie pomiędzy Polską a Niemcami. Są one bowiem różne, a te w Niemczech są bez porównania lepsze. Dlatego też tak wiele kandydatek i kandydatów do tej pracy wybiera wyjazd za Odrę.

W Polsce możemy liczyć na płace na średnim poziomie 2370 złotych, ale sporo osób nie zarabia więcej niż 2160 złotych. Są oczywiście tacy, którzy są ponad średnią, a ich zarobki sięgają granicy około 2860 złotych. Ta różnica płac uzależniona jest od kilku czynników, wśród których możemy wymienić województwo (różnice np. między Mazowszem, a Podkarpaciem czy Podlasiem są znaczne), staż pracy, wykształcenie, wielkość firmy, w której jesteśmy zatrudnieni.

Zarobki w Niemczech wyglądają inaczej i przeliczając euro na złotówki jesteśmy w stanie miesięcznie zarobić nawet 5000- 6000 złotych. Najlepiej zarabia się na stanowisku opiekunki w południowo- zachodnich landach (od Bawarii po Palatynat), znacznie mniej zarobimy w Berlinie czy w landach wschodnich Niemiec. W Monachium (Bawaria) zarobki opiekunki to średnio 2500 euro brutto, a w Berlinie około 2100 euro brutto.

Praca jako opiekunka w Polsce, a w Niemczech -różnice

Różnica pomiędzy pracą w opiece pomiędzy Polską, a Niemcami jest w zasadzie tylko jedna i są to zarobki. Przeliczając na złotówki, w Niemczech zarobić możemy nawet trzykrotnie więcej niż w naszym kraju. Obowiązki wobec podopiecznego są takie same i w Polsce i w Niemczech.

Do tych obowiązków zaliczyć należy opiekę nad seniorem w postaci pomocy mu w utrzymaniu higieny osobistej, karmienie, pomoc w ubieraniu się, organizowanie czasu wolnego, pilnowanie przyjmowania leków i chodzenia na wizyty lekarskie, opieka nad domem (utrzymywanie porządku, gotowanie, płacenie rachunków i należności).

Do wynagrodzenia netto możemy także otrzymywać od agencji zatrudnienia różnorakie premie. Często są to okolicznościowe premie z okazji świąt, ale także dodatki za znajomość języka lub za polecenie pracy innej osobie. Premie takie wynoszą zazwyczaj około kilkaset złotych więcej.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.