Aktywność fizyczna osób starszych, czyli jak zadbać o kondycję seniorów?

0
2957
aktywnosc fizyczna seniorów

Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych czynników, wpływających na stan naszego zdrowia. Szczególną wartość nabiera ona w odniesieniu do osób starszych, których wydajność organizmu znacznie się obniża. Ruch to zdrowie, dlatego, jeśli mamy taka możliwość przekonajmy swoich podopiecznych do poprawienia swojej ruchowej sprawności.

Na skróty:

Czy senior może ćwiczyć?

Wraz z upływającym czasem, nasz organizm ulega procesom starzenia. Ciało zaczyna chorować, seniorzy skarżą się na problemy z krążeniem, poruszaniem, a także na bóle kręgosłupa, kości i stawów. Mobilność osób starszych zaczyna się obniżać, co może prowadzić do pogarszania się stanu zdrowia.

U wielu osób w wieku pięćdziesięciu lat, niekorzystne są też procesy powstałe w wyniku nadwagi oraz siedzącego trybu życia. Senior popada wtedy w błędne koło, nie decyduję się na aktywność fizyczną, ponieważ nie ma na nią siły, a brak sił pojawia się z racji braku aktywności. Aktywność fizyczna u osób starszych znacznie zwiększa wydolność oraz podwyższa jakość życia. To również świetny sposób na zwiększenie swojej odporności, co pozwala na obronę przed niebezpiecznymi bakteriami i wirusami.

Wiele osób starszych czuje lęk przed samodzielnym podjęciem aktywności. Bardzo często muszą być motywowani lub kierowani do rehabilitanta. Przygoda ze sportem rozpoczyna się pod okiem specjalisty, to on dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń i motywuję ich do działania. Idealne programy sportowe dla seniorów powinny składać się z trzech elementów.

Trening dla seniorów z naciskiem na wytrzymałość, ćwiczenia dla seniorów rozciągające oraz ćwiczenia dla osób starszych skupione na sile. Wiele pacjentów zauważy, że tak regularny wysiłek fizyczny pomaga zwalczyć wiele dolegliwości. Jeśli chodzi o wątpliwość czy senior może ćwiczyć, uzależnione jest to wyłącznie od stanu jego zdrowia oraz chęcią, jaka się wykazuje.

Aktywność fizyczna seniora- jakie ćwiczenia są zalecane

W celu zwiększenia aktywności fizycznej u seniora, stosuję się treningi wytrzymałościowe. Może to być na przykład jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy też maszerowanie. Ważne, aby czynność była powtarzana od dwóch do trzech razy w tygodniu. Trening dla seniorów, zwłaszcza siłowy, to coraz ważniejsza kwestia, jeśli chodzi o aktywność fizyczną.

Starzenie się organizmu niesie za sobą takie skutki jak problem z przemianą materii, spadek sił, wzrost tkanki tłuszczowej, a także sarkopenia. Głównym zadaniem ćwiczeń siłowych jest właśnie hamowanie zmian funkcjonalnych oraz rozwoju wyżej wymienionej sarkopenii.

Czym jest sarkopenia – to spadająca wraz z wiekiem masa mięśniowa. Przyczynia się ona głównie do obniżenia funkcji mięśni, a także zmniejszenia wydalanej kreatyniny. Powoduję to problemy z podnoszeniem niewielkich ciężarów oraz brakiem energii na wykonywanie codziennych czynności.

Aktywność fizyczna osób starszych a zdrowie

Aktywność fizyczna posiada wiele korzystnych zalet, które wpływają na poprawienie stanu naszego zdrowia i życia. Sport przede wszystkim ogranicza wystąpienia chorób serca oraz problemów z krążeniem krwi. Dodatkowo poprawia funkcję oddechowe oraz zmniejsza możliwość wystąpienia cukrzycy.

Ćwiczenia fizyczne to dobry sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, jak i ustabilizowanie metabolizmu. Seniorzy, którzy ćwiczą nie skarżą się na osteoporozę, ale zachwalają swoją wytrzymałość mięśniową.

Okazuję się, że istotne znaczenie w podjęciu przez seniora aktywności, ma motywacja bliskich mu osób. Można proponować mu wspólne, grupowe ćwiczenia, zabierać na długie spacery lub zaproponować korzystanie z ćwiczeń Internetowych. Sport w podeszłym wieku to bardzo ważny element, dzięki niemu mamy szanse na zapobieganie chorobom, popularnym w tym wieku.

Pomoże on również w zapewnieniu lepszej kondycji na resztę lat, przez co senior nie będzie miał problemu z wykonywaniem podstawowych czynności. Należy zwrócić również uwagę na fakt, że lepsza kondycja, wpływa na ogólne polepszenie się samopoczucia. A to natomiast wiąże się z lepszą pamięcią, koncentracją, a także eliminuję problemy z bezsennością.

Oceń wpis
[Ocen: 0 Średnia: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.